Vertikální zahrady

Přepis videa níž. Takže podle své libosti koukněte na video nebo si počtěte… Video máte proloženo obrázky, takže určitě doporučuji video

…………………………………………………………………………………..

Dnes naváži na předchozí příspěvek, protože počasí nás vybízí čím dál víc se propojit s přírodou. První kytky už raší ze země a pomalu všechno začíná pučet.

Nechte se rostlinami pěkně okouzlovat a uklidňovat. Zkuste si vytvořit příjemnou zahrádku. Že na to nemáte prostor? Nemusíte mít rozlehlou zahradu, abyste byli v kontaktu s přírodou.

Zkuste se inspirovat např. stromy v háji vertikální zahrady by the Bay v Singapuru. Zkuste si vytvořit vertikální zahradu doma na dvorku nebo na balkóně a terase.

A pokud nemáte ani balkón? Nezoufejte! Vertikální zahradu si můžete vytvořit i v obýváku na stěně. Nebo kdekoliv jinde v interiéru.

Takže jak na takovou vertikální zahradu? Pokud to chcete mít s co nejmenšími starostmi, pořiďte si samozavlažovací truhlíky a stěnu osázejte oblíbenými květinami.

Samozřejmě ani tady se fantazii meze nekladou, takže můžete využít nejrůznějších nápadů a kutilkého umu.
A proč si pořizovat vertikální zahradu? Třeba proto, že rostliny čistí vzduch, zachycují prach, zvlhčují vzduch, uklidní vaše oči i mysl. A nejenom to. Pohladí vás na duši a umožní vám se příjemně zrelaxovat.

Vertikální zahrada je výsadba a pěstování rostlin ve svislém směru. Můžete ji použít nejenom, když máte k dispozici malý prostor, ale i k zajímavému dotvoření vašeho interiéru. Můžete se setkat i s jinými názvy, např. živá stěna a podobně.

V tomto případě nejde o stěnu porostlou popínavými rostlinami, ale o vegetaci umístěnou např. v kapilárních rohožích, které můžete na zeď připevnit např. pomocí drátěného pletiva. Nebo zasadit rostliny do menších panelů, a nejrůznějších nádob, které pokryjí část stěny a nebo dokonce celou svislou stěnu. Mohou tak vytvořit i souvislý porost.

Podle toho, kde chceme vertikální zahradu umístit vybíráme vhodný typ rostlin. Tzn. že pokud tvoříte vegetaci venku, zvolte venkovní rostliny. Pokud vybíráte vegetaci do svého domova, zvolte pokojové rostliny.

Vertikální zahradu můžete využít i např. v kuchyni, kde ji osázejte bylinkami, které se vám budou hodit do vašich pokrmů.

Zajímavou variantou může být i např. umístění v koupelně s použitím tropických rostlin. Ty mají rádi vlhko a vystačí si s menším množstvím světla. Tuto variantu bych ale volila jenom v případě, že máte v koupelně okno nebo zavedený světlovod. O světlovodu jsem mluvila v jednom z předchozích příspěvků, takže více o světlovodech zde.

Pro vertikální zahradu klidně využijte i rostliny vhodné do skalek, tzn. různé netřesky, skalní převisy a podobně. Tyto jsou pak nejlepší umístit do konceptu rohoží, protože tyto rostlinky nepotřebují tolik půdy.

Vytvořte si zelený ráj, který působí úžasně esteticky a určitě oživí nejen váš interiér. Nechte rostliny pracovat pro vás, tzn. vaše zdraví a dobré naladění. Navíc rostliny fungují jako přírodní tepelná i zvuková izolace.

Hýčkejte sebe i své domovy. A nezapomeňte na rostliny. Věřte, že vám to mnohonásobně vrátí.

Mějte se úžasně, sledujte web krasneazdravebydleni.cz. Zkuste zaexperimentovat a rostlinám dát ve vašem interiéru i exteriéru šanci.

Komentáře
 • Marky
  Odpovědět

  Miluju tady ty „zahrady“, zvlášť využité ve městech, kde není bohužel kde vybudovat samostatný park. Porostlé budovy plné květin jsou nádhernou podívanou, a jak píšeš Jani, ta zelená je prostě zelená, naše oči, naše duše zeleň potřebují 🙂 Díky za skvělé video a připomenutí 🙂

  • Jana
   Odpovědět

   Díky Marky za krásný komentář. Taky miluji přírodu a zeleň, kde se dá. Hlavně jak uvádíš, ve městech, kde na mnoha místech jí je opravdu po skromnu. Co se mi taky hodně líbí, porostlé zelení např. sloupy veřejného osvětlení a podobně 😊

Komentujte