Kůže do interiéru

Níže přepis videa. Takže podle své libosti koukněte na video nebo si počtěte…

…………………………………………………………………………………..

Dneska zabrousíme do materiálů a to konkrétně ke kůži. Je to úžasný přírodní materiál, který určitě stojí za zmínku.

Taky jste nikdy nevěděli, jaký je rozdíl mezi kůží a usní? Tak to pojďme rozklíčovat, aby nám to bylo jasné. Kůže je surový čistě přírodní materiál. Jeho opracováním vznikne finální produkt, kterému říkáme useň. A abysme to neměli tak lehké, není useň jako useň. Samozřejmě existuje víc druhů opracování a podle nich dělíme usně.

Nebojte, zas taková trága to není. Věřte, že se rychle zorientujete. Ale ještě než si řekneme různé druhy, vraťme se na začátek k usním. Jak už jsem říkala, je to čistě přírodní produkt, který má svou vůni a své charakteristické rysy. Useň i po zpracování nějakým způsobem pracuje. Dýchá, roztahuje se, časem a jejím používáním získává originální patinu.

Takže nejednotný povrch, barevné rozdíly i pórovitost jsou její přirozeností. Dokonce na těchto materiálech můžete najít i jizvy, vrásky a stopy po bodnutím hmyzem. Takže co kus, to nezaměnitelný originál. A co se týče designu, my originály rádi.

A jak už jsem říkala, podle jejich zpracování dělíme usně na 3 základní typy. Jsou jimi anilinové, semianilinové a pigmentové usně. Jaký je v nich rozdíl?

Anilinové usně se vyznačují tím, že jsou zachovány její přírodní charakteristické rysy co možná nejvíce. Tzn. jak už jsem říkala, takové ty bodance hmyzem, vrásky, barevné rozdíly, jizvy atd. Je to prostě originál na první pohled i dotek.

Pro různé barevné odstíny se používají anilinové barvy na bázi vody. Póry zůstávají otevřené, tzn. nenanáší se na povrch žádná ochranná vrstva, proto může dýchat a mít příjemnou teplotu okolního prostředí. Drobnou nevýhodou se může zdát, že je tím pádem víc náchylná ke znečištění a víc reaguje na sluníčko.

Po čase právě v kombinaci používání a slunečního záření získává patinu. Ale za to, vám anilinová useň dodá maximální komfort při sezení a ležení. Má hebký jemný povrch. Zase je to něco za něco. Podle mě ale jednoznačně převažují výhody její přirozenosti, originality a našeho komfortu.

Dalším druhem anilinových usní je tzv. nubuk. Vyznačuje se broušením jejího povrchu. Tím dostává hebčí strukturu a pohlcuje víc vlhkosti. Je ale náročnější na údržbu. Časem přechází až do matného lesku právě vlivem slunečního záření a používáním.

Semianilinové usně stejně jako ty anilinové se probarvují anilinovou barvou, ale navíc jsou ošetřeny slabou vrstvou pigmentu. Ten povrch sjednocuje. Pořád ale zachovává přirozený vzhled. Póry stále dýchají, protože nejsou úplně uzavřeny. Na dotek je příjemná a nabízí úžasný komfort při sezení i ležení.

A co pigmentové usně? Už podle názvu můžete vytušit, že se jedná o dokončení finální úpravy pomocí pigmentových barev. Ty se nanáší v různých tloušťkách a podle toho jak moc tlustá vrstva se nanese, podle toho má daná useň vlastnosti. Tzn. že pokud je větší vrstva, useň ztrácí svou měkkost, hebkost i propustnost vlhka. Zato ale zvyšuje její odolnost právě proti ušpinění a změnám barev při kontaktu se slunečním zářením. Takže co se týče údržby, jsou nejpraktičtější a nejsnadnější právě na údržbu. Proto jsou v současné době nejvíc používané.

A co ovlivňuje cenu výsledného produktu, který si chcete z takovéhoto materiálu koupit? Určitě je to původ a způsob zpracování. Evropský původ je dražší, protože zaručuje šetrnější podmínky pro chov zvířat a navíc evropské normy jsou přísné a každý takovýto zpracovatel musí tyto normy a postupy zpracování dodržovat. Co se týče způsobu zpracování, záleží na tom, jak a jakým způsobem je opracována vrchní vrstva a jaká kůže je použita.

Každopádně je to krásný přírodní materiál a pokud se o něj dobře staráte, vydrží vám opravdu dlouho.

Dejte mi vědět, jestli je kůže váš oblíbený materiál a kde všude ji využíváte nebo byste chtěli využít. Těším se na všechny komenty.

Mějte se úžasně a sledujte web krasneazdravebydleni.cz

I v interiéru užívejte všech smyslů. Nejenom kůže jich nabízí opravdu hodně.

Komentujte