Zeleň na balkón a zahradu

Vyslyšela jsem vaše volání! Pro ty, co si raději počtou než koukají na video tu mám přepis videa. Takže podle své libosti koukněte na video nebo si počtěte…
…………………………………………………………………………………..

KALENDÁŘ VÝSEVŮ A SKLIZNĚ BYLINEK, OVOCE I ZELENINY

RECEPT NA CITRÓNOVO-MÁTOVOU LIMONÁDU

Začíná nám pěkně vykukovat sluníčko a první jarní den nás včera přivítal, aspoň co se týče kalendáře. Poslední mrazíky opadnou a příroda bude za nedlouho pučet plným proudem.

Jak toho můžeme využít v našem domově? Pokud máme balkón, terasu nebo zahradu, tak nám pomalu začíná sezóna pro sázení rostlin, bylin, stromů, keřů i jejich prořez a naše aktivity se postupně z interiéru přesouvají do exteriéru.

Je úžasné mít na dosah přírodu a užívat si její plody, ať už chuťové v podobě nejrůznějších bylinek, ovoce, zeleniny a podobně, čichové a zrakové v podobě nádherně kvetoucích rostlin a kytek nejrůznějších barev a vůní, tak i sluchové v podobě zpěvu nejrůznějších ptáků…

Není to jen tak, správně rozvrhnout zahrádku a prořezat stromy. Chce to nějakou dávku informací. Na zahrádku určitě umístěte nějaké to posezení a relaxační koutek. Klidně s grilem, nějakým tím lehátkem navíc. Nebojte se ani do korun stromů zavěsit třeba houpací síť, vystlat polštáři pro větší pohodlí a zařadit pravidelný odpočinek do každého našeho dne.

Nebojte se připojit i okrasné rostliny a dřeviny. Jednak jimi můžete vytvořit krásná zákoutí, ale při relaxování potěší i vaše oko. Zajímavě zastřihané keříky, kvetoucí záhonky, které vystřídají nejrůznější květy od jara až do podzimu, okrasné trávy apod.

Pokud máte dostatek prostoru, určitě se hodí i něco na zub v podobě ovoce a zeleniny, oříšků a nejrůznějších bylinek. Nejenom na rychlé mlsání na zahradě, ale i do vaší každodenní kuchyně.

A pokud zas tolik prostoru nemáte? Zkuste kombinovat. Např. bylinky a léčivé rostliny využijte pro potěchu oka i pro zdroj chutí, vůní i vitamínů. Z řady z nich můžete využít i řez do vázy nebo třeba vytvářet okrasné lemy kolem zahradních cest.

A ještě jeden tip pro bylinky: chuť a aroma většiny z nich se nejlépe rozvinou na plném slunci. Pokud rostliny dáte na pro ně vhodná stanoviště, je to nejlepší prevence proti jejich škůdcům a napadením chorob.

Pro milovníky zeleně… i když třeba nemáte zahrádku, můžete vysázet nějaké ty kytky, bylinky i drobné ovoce a zeleninu na váš balkón i terasu. Z bylinek to může být např. máta, meduňka, rozmarýn, tymián, saturejka, mateřídouška, bazalka, klidně i citrónová tráva, levandule a podobně. Jsou to úžasné rostlinky, které pěkně vypadají, krásně voní a skvěle dotvoří i vaši kuchyni v podobě nejrůznějších pokrmů a limonád.

Na balkón i terasu můžete do truhlíků vysázet i drobné ovoce třeba maliny, ostružiny, angrešt, jahody nebo klidně i nějakou tu zeleninu, třebas pár keříků rajčat, paprik, chilli, mrkev, polníček, červenou řepu, ředkvičky a další.

Na jižním balkónu se nejvíc daří např. rajčatům, paprikám, okurkám, chilli, mrkvi. Na balkónům otočeným na východ a západ, které mají v průběhu dne slunce i stín se daří opravdu velkému množství rostlin, např.bylinkám, salátům, ředkvičkám i třeba brokolici. A na balkón otočený na sever se nebojte zasadit polníček, jahody, bylinky, rukolu, červenou řepu a podobně.

Proč vůbec pěstovat bylinky a nejrůznější rostliny pro naši potravu? Protože jsou tím nejlepším zdrojem přírodních vitaminů, u kterých máte jistotu, že nejsou nijak chemicky ošetřované ani geneticky modifikovány. Určitě to má velký vliv na naše zdraví v přijímané potravě a můžete toho využít i v podobě relaxu při zahradničení. A ta chuť… nedá se s kupovanými často srovnat.

A kdy jednotlivé rostliny sázet? Právě teď nám začíná sezóna. Nechte odejít mrazíky a s prvními pěknými dny začněte sázet. Z bylinek už teď v březnu můžete začít sázet saturejku, v dubnu pak šalvěj, mátu, brutnák lékařský, medvědí česnek, pažitku a petržel. V květnu i bazalku, oregano, rozmarýn, tymián. V červenci pak citrónovou trávu.

Z ovoce a zeleniny např. už teď v březnu špenát, mangold. V dubnu pak ředkvičky, mrkev, cibulku. V květnu dýně. V červnu brokolici a meloun. A v srpnu např. jahody.

Je možné si je předsadit i v předstihu doma za oknem a pěkných dnech pak přemístit ven už předpěstované větší rostlinky.

A do přílohy ke stažení Vám sem přidávám malý přehledný kalendář, kdy bylinky i ovoce a zeleninu začít sázet včetně období jejich sklizně. Takže stahujte, inspirujte se, jak je Vám libo.

Mějte se úžasně, čerpejte to nejlepší z přírody ve formě chutí, vůní, vitamínů i relaxu. A sledujte stránky www.krasneazdravebydleni.cz.

Co dodat na závěr?
Udělejte si u toho relaxu třebas jednoduchou a rychlou citrónovo-mátovou limonádu. Recept na ni najdete taky tady.

ZDE SI STÁHNĚTE:

KALENDÁŘ VÝSEVŮ A SKLIZNĚ BYLINEK, OVOCE I ZELENINY

RECEPT NA CITRÓNOVO-MÁTOVOU LIMONÁDU

Komentujte