Recept na útulný domov. Zútulněte si bydlení

……………………………………………………………………………………………………………………………
Níže přepis videa, takže podle své libosti zkoukněte video nebo si počtěte
……………………………………………………………………………………………………………………………

Jak vytvořit útulný domov?

Pohoda, radost, odpočinek, útulno dodá vašemu praktickému i vkusně zařízenému interiéru přidanou hodnotu navíc.

Možná patříte mezi těch pár šťastlivců, kteří proběhnou několik dekorativních obchůdků a útulný domov je na světě. Pak vám ze srdce gratuluji. Většinu lidí ale zařizování domova děsí. A nebo ho „přestřelí“ a místo vkusně a útulně zařízeného interiéru je chaos a roztříštěná energie na světě.

Znáte ty situace, kdy raději vymyšlíte jakékékoliv jiné aktivity jenom proto, abyste nemuseli sedět doma, protože to tam pro vás není ono? Pak jsou tyhle tipy přesně pro vás.

V dnešním příspěvku se s vámi podělím o několik tipů, jak zútulnit váš domov. Vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak vám to funguje!

Jak vytvořit hřejivou atmosféru? Co takhle využít hygge?

Hřejivou atmosféru lehce dotvoříme kožešinou, teplou dekou, šálkem dobrého čaje nebo kávy a umocníme zapálenými svíčkami. Pro každého obyvatele domova vytvoříme jeho útulný koutek, ve kterém se může zachumlat do deky nebo jen tak lenošit. Tomuto Dánové říkají hygge.

Je to příjemný a vkusný styl, ke kterému neodmyslitelně patří i pohodlné křeslo nebo gauč, měkké polštáře, huňatá deka a v ideálním případě i krb. Nasaďte pohodlné domácí oblečení, do ruky sklenku oblíbeného pití, nějaké ty keksíky na uzobávání a je to.

Příjemnou, ničím nerušenou atmosféru vám může dokreslit vrnící kočka nebo podřimující pes. A taky přátelé, dobré jídlo a pití, smích, uvolněnost a radost. Tento skandinávský styl sebou nese i své typické prvky.

Jak vypadá tento skandinávský styl?

Většinou minimalistický, útulný, vkusně zařízený, ale k tomu všemu navíc maximálně funkční. Využívá hodně přírodních materiálů, tradice, ruční výrobu.

Od klasického minimalistického stylu, který vychází ze strohých geometrických tvarů a linií, je tento severský styl inspirován spíš přírodou a organickými tvary.

Nemusíte ale jít jenom severským stylem, abyste váš domov zútulnili.Řiďte se tím, co máte rádi a poslouchejte tlukot svého srdce.

Zútulněte celý domov od vstupu do domu, přes obyvák, ložnici, dětský pokoj, koupelnu i kdejaké zákoutí… Třeba okenní parapet. Vytvořte příjemné prostředí i atmosféru celým vašim domovem a užívejte si to.

Vynechte stres, spěch, vyčerpávající aktivity. Tyto nechce přede dveřmi a nenoste si je domů. Hoďte se do klidu a dělejte, co máte rádi.

Fotografie, sportovní a jiná ocenění, umělecká díla

Pro zútulnění vystavte fotografie příjemných okamžiků, vaší rodiny, přátel nebo míst, které ve vás vyvolávají pěkné pocity. Sportovní i jiná ocenění. Umělecká díla, předměty i obrazy. Všechno, co vám přináší radost.

Vystavte oblíbené knihy

Pokud jste vášnivým čtenářem a máte rádi tištěné knihy, sem s nimi. Mějte je na očích a při ruce, ať po nich můžete kdykoliv jednoduše sáhnout a začíst se do jejich řádků. Oblíbená literatura, pohodlné křeslo, horký nápoj vás mohou v mžiku dostat do příjemného naladění.

Květiny, živé rostliny, příroda na dosah

Zaručeným balzámem na duši jsou živé rostliny. Příroda na dosah, může proměnit váš domov v zaručený ráj. Navíc květiny čistí vzduch a dodávají pozitivní energii. Ať už zvolíte sem tam malou nebo i velkou dominantní rostlinu, určitě nesáhnete vedle. Působí uklidňujícím dojmem. Pokud nejste fanda opečovávání kytek, vyberte ty méně náročné.

I když máte rádi jednoduchý styl a bíle stěny, můžete i pomocí materiálů a barev květináčů tomu útulnu přidat.

Sušené a umělé květiny nejsou dobrou volbou. Nepřináší do interiéru pozitivní energii. Vyhněte se jim.

Vsaďte na dřevo a přírodní materiály

Dřevo a vůbec všechno přírodní dodá vašemu domovu zaručenou pohodu, odpočinek, útulnost. Do dneska oblíbených bílých barev, betonových stěrek, dlažeb, studenému kovu a sklu, když přidáte dřevo, uvidíte sami, jak interiér zjihne a dýchne na vás větší pohodou.

Oblíbené barvy a tóny barev

Můžete vsadit i na různé odstíny barev, které máte rádi. Tady ale pozor, měli byste se shodnout se všemi členy domácnosti, ať tyto barvy působí útulně i na ostatní. Barvy ovlivňují naši psychiku. Jak? Mrkněte na příspěvek „Psychologie barev“ zde na blogu krásného a zdravého bydlení.

Světlo

Možná sami na sobě pozorujete, že když jste delší dobu ve tmě nebo šeru, že je vaše nálada jiná, než když se ocitnete na pěkně osvětleném míste, kam třeba zavítá i přímé sluníčko. Přirozené světlo a sluneční paprsky vás v mžiku zalijí úžasnou pohodou a vykouzlí úsměv na tváři.

Pokud máte tmavý interiér, kam přirozené světlo moc často nezavítá, zvolte světlounké tóny barev. Celkově prostor zvětší a osvětlí. Pro získání útulného a relaxačního pocitu zvolte teplejší odstíny barev.

Stejně tak volte i barvu umělého světla. I když máte centrální osvětlení např. v neutrální denní bílé, nemusí být tato barva vhodná pro odpočinek. Přidáním lampy nebo víc menších světelných zdrojů v teplejším odstínu, dodá vašemu domovu větší dávku pohody. O teplotě světla jsem už také mluvila a to v příspěvku nazvaném „Jak vybrat barvu světla“.

Ostré a přímé světlo nechte v pracovně a na kuchyňské lince. V obýváku, ložnici a dětských pokojících doplňte centrální světlo o několik menších světelných zdrojů, např. lamp, lampiček, které vyzařují příjemné teplé a útulně působící tlumené světlo. Klidně doplňte interiér i tzv. nočním osvětlením, které je příjemným společníkem nejen v noci, ale právě i když si chcete opravdu odpočnout.

Využívejte svíčky, aromalampy, vůně

Jsou to úžasné nástroje, díky kterým se rychleji uvolníte a shodíte ze sebe stres.

Záclony, závěsy, deky, přehozy, polštáře, koberce

Útulnost domova vám zaručí i záclony, závěsy, deky, přehozy a polštáře. Dneska už je opravdu obrovské množství, z čeho vybírat. Nejrůznější barvy, materiály, vzory. Vybírejte na oko i na dotek. Nejrůznější tvary, barvy, střihy, vzory podtrhněte příjemným pocitem na dotek. Toho nejlíp docílíte zase přírodními materiály. A navíc vám hodně zlepší akustiku v místnosti. Tzn. nebudete tam mít ozvěnu, jak ve strohém prázdném bytě.

S tím vám pomohou také koberce. Není potřeba mít za každou cenu koberec celoplošně přes celou místnost, ale menší kusové koberce mohou zpříjemnit vaše oko i kroky. Hlavně, pokud rádi chodíte bosí.

Útulnost není záležitostí peněz. Každá drobnost může z vašeho obydlí vytvořit útulné hnízdo plné klidu a příjemné energie. Jak už jsem říkala, zapalte svíčky, aromalampu, zachumlejte se do polštářů, kožešin nebo dek a vychutnávejte si tu chvíli.

Útulný domov je základní jistotou spokojeného života

Vnímejte svůj domov všemi smysly, tzn. pohledem, dotykem, čichem, poslechem i chuťovými pohárky. Dbejte na to, aby byl domov krásný na pohled, příjemný na dotek, voňavý, aby v něm zněly příjemné zvuky nebo se linula vaše oblíbená hudba. A k tomu si dopřejte výborné jídlo a pití. Vytvořte pro každého člena domácnosti jeho příjemný koutek. Vytvořte úžasnou atmosféru, která na vás dýchne pokaždé, když vkročíte.

A když se ještě vrátím k těm kožešinám, klidně je přehoďte přes gauč, židli, postel i parapet a nebo rovnou na zem. Její hřejivé vlastnosti krásné oteplí i tu nejstudenější dlažbu.

Co říci na závěr?

Trocha nedbalosti, ležérně pohozených přikrývek a rozečtených knih, je známkou toho, že ve vašem domově opravdu někdo bydlí.

Mějte se úžasně a pokud sledujete toto video jinde, než na stránkách krasneazdravebydleni.cz, skočte na ně. Dávejte palce, pište komenty.

Vaše Jana

Komentáře
 • Marky
  Odpovědět

  Janičko, tohle je naprosto senzační video!
 Nej je úplně ten prostor, ve kterém se nacházíš ty sama, úplně se v něm vidím taky, vyvolávám ve mě pocit klidu. Těším se na další video, ahoooooj 🙂
  PS, barvy přesně podle mého gusta 😀

  • Jana
   Odpovědět

   Marky, jsem ráda, že se video líbí a děkuji 🙂 JJ, prostor je to úžasný a přesně na relax 🙂 Přírodní barvy a prvky vždycky dodají interiéru pohodu, eleganci a nechají člověka příjemně vydechnout 🙂

Komentujte