Jak vybrat barvu světla

Níže přepis videa. Takže podle své libosti koukněte na video nebo si počtěte…

……………………………………………………………………………………………………………….

Stává se vám, že se snažíte vyhecovat k výkonům a místo toho byste si šli spíš lehnout? Nebo že jste unavení, přesunete se do ložnice a najednou ne a ne usnout? A nebo dámy jste se úžasně nalíčily, vyběhly ven a neměly trefenou barvu make-upu?

A napadlo vás někdy, že za tím může být nesprávně zvolená barva světla? Ano, barva osvětlení v daných místnostech, kde tyto úkony děláte.

Zrovna teď jsme řešili problém s ledkami. A namísto koupení, namontování a spokojenosti jsme je museli 3x vyměňovat, aby svítili podle toho, jak potřebujeme.

Čím to, že jsme nepořídili na první dobrou? Protože výrobci i prodejci světel a v našem případě ledek uvádějí jiné hodnoty barvy světla než ve skutečnosti mají.

A jak se toho vyvarovat a pořídit si světlo podle vašich představ a potřeb na první dobrou? Zaběhněte do ledkového studia, řekněte jaké světlo a k jakým účelům konkrétně potřebujete a hlavně nechte si ho změřit. Ano, změřit hodnoty, které jsou uváděny od výrobců na obalech, protože ne vždycky tyto hodnoty odpovídají realitě.

Kvalitní studia by měly být vybaveny přístroji na měření a měly by být schopny vám změřit, že to co kupujete opravdu má takové hodnoty. A nebo si můžete zdarma stáhnout mobilní aplikaci např. Aperture Meter, díky které si sami změříte přibližnou hodnotu barvy světla.

A jaká barva že je pro vás nejvhodnější?

Na relax a odpočinek spíše do žluta. Ta se pohybuje řádově kolem 2 700 kelvinů. Kolem 3 000 K označovano jako teplé bílé světlo je dobré k takovému relaxačnímu čtení oblíbené knihy. Zase je to spíš odpočinkové světlo, takže na nějaká větší studia si radši pořiďte chladnější tóny.

Takové nejvíc neutrální světlo je tzv. bílé světlo, které se nejvíce blíží přirozenému dennímu světlu a má hodnotu kolem 4 000 K. Bývá často označováno jako denní bílá. Ta je vhodná pro studium, do pracoven, kanceláří, přes např. podsvícení kuchyňské linky až po koupelny, kde se my ženy často líčíme.

A pokud chcete povzbudit k větším výkonům, aby se vám mozek víc soustředil a byl ve střehu, sáhněte po studeném bílém světle. Má zbarvení do modra a jeho hodnoty se pohybují kolem 6 000 – 6 500 K.

Takže vybírejte dobře a pokud vám barva světla nevyhovuje, tak ji vyměňte. Takže do ložnice před spaním vybírejte světla spíš do žluta, na líčení a většinu pracovního nasazení denní bílou a na větší výkony a soustředění do modra.

A tady máte sestřih videa, jak jsme vybírali, vyměňovali a měřili ledky do koupelny na podsvícení zrcadla. Takže nebuďte jako my, nekupujte zbytečně několik světel, ušetřete si čas a peníze a zvládněte to na první dobrou.

A už nebudu dál vykecávat. Koukněte sami na slíbené video…

Komentáře
  • Marky
    Odpovědět

    Výborný příspěvek Jani. Máme v plánu pořídit si do domu ledkové osvětlení, takže za mě velké poděkování za velmi prospěšné informace, díky kterým si zkrátíme čas běháním za výměnou a taky nervy. Měj se krásně! Marky

    • Jana
      Odpovědět

      Díky dík, Marky 😊😊😊 Jsem ráda, že je příspěvek přínosem a pomůže vám ušetřit čas i nervy 😊😊😊 A hlavně si to uděláte podle vašich představ a nenecháte se opít rohlíkem 😊👍😊

Komentujte