Chcete mít zařízen nový byt, dům „HNED“ nebo „NA MÍRU“?


……………………………………………………………………………………………………………………………
Níže přepis videa, takže podle své libosti zkoukněte video nebo si počtěte.
……………………………………………………………………………………………………………………………

Pořizujete nový dům nebo byt a do něho nové vybavení? Chcete, aby to bylo pěkné, ladilo k sobě, vašemu oku a navíc to bylo praktické?

V dnešní uspěchané době to ale není jenom tak. Zapomeňte na televizní pořady, kdy do jednoho týdne máte všechno hotové, včetně přestavby, návrhu řešení, výroby na míru a k tomu dokončenou realizaci. To jsou jenom zábavné televizní pořady a takto to v reálném životě nefunguje.

Je potřeba si uvědomit a udělat hned na začátku zásadní a klíčové rozhodnutí!

Jaké? Jestli chcete mit zařízeno „hned“ NEBO mít pěkný „prostor na míru“.

Pokud to chcete mít „hned“

Pokud to chcete mít hned, pak se vydejte do obchodních domů s nábytkem, který mají skladem, vyberte a rovnou si odvezte domů.

Jaké jsou u této varianty výhody? Máte to hned a můžete relativně rychle bydlet.

Jaké jsou nevýhody? Většinou neseženete přesně rozměry, tvary a velikosti, které potřebujete. V celkovém interiéru je to poznat, když vám tady chybí centák, jinde pět a namísto úložného prostoru až po strop, máte oříznuté skříně v nějaké divné výšce, na kterou se z vrchu práší a vy nemáte kam dát veci. Taky kvalita materiálů může být jiná a jste omezeni dezény a barvami, které daný prodejce nabízí. A pokud vybavení nakupujete ve víc obchodech, je těžké se trefit i do tvarů, barevných odstínů a materiálů. Takže každý takovýto kus nábytku vypadá jinak.

Pěkné vybavení „na míru“

Pokud ale dáte přednost pěknému vybavení na míru, musíte počítat s tím, že to nebude hned. Ale věřte, že vám to takovýto pěkný promyšlený prostor mnohonásobně vrátí.

Proč to nebude tak rychle?
Protože požadovaný efekt musí někdo vymyslet, tzn. sladit do těch nejmenších detailů, aby celkový prostor mezi sebou krásně fungoval (ať už barevně, materiály nebo praktičností).

Taky to musí někdo vyrobit. Výroba nábytku na míru, hlavně pokud vám jde o kvalitu, je poměrně časově náročná. Jednoduchá šatní skříň do rovných ploch je vyrobena určitě mnohem rychleji, než pasování do křivých výklenků a optické dorovnávání nerovností. Kolikrát trefování se do nějakých konkrétních specifik bývá pěkný oříšek.

Takže zase zaměření, výroba, každé ´prkýnko´ několikrát do ruky než je všechny smontujete dohromady, povrchové úpravy, hrany, zabroušení, vyřezávání potřebných otvorů, jejich zapravení, montáž pantů a kování, přesun na místo realizace, montáž do požadovaných míst, dopasovávání nerovností, dorovnávání úhlů apod. Když se to nedá vyřešit na místě, znovu na dílnu, upravit a zase zpatky.

To, že si truhlář vozí zpět materiál na dílnu a dopasovává, nebývá tím, že by něco špatně udělal, ale bývá to tím, že právě dopasovává vaše nerovnosti a špatné úhly v interiéru a opticky schovává tyto křivosti, které tam před ním někdo vyrobil. A nebo na dilně udělá hezčí a kvalitnější řez než na místě. Šikovného truhláře poznáte podle toho, že i když máte křivé zdi a jiné, než pravé úhly, tak když domontuje vybavení, tak tyto křivosti nepoznáte.

Věřte, že když vám do takovéhoto křivého prostoru postaví rovnou skříň s pravými úhly, tak křivosti zdí hnedka opticky vylezou a křivosti zvýrazní.

S takovýmto dopasováváním má hodně práce navíc, celkově se zakázka časově protahuje, ale je to hodně znát na výsledku. Vy jste často rozčarovaní za časový zkluz, chcete slevu, ale paradoxně za lepší a náročnější práci. Takže důležité je si uvědomit a zhodnotit situaci, jestli je časový zkluz způsoben preciznější a kvalitnější prací nebo naopak nekvalitním pracovníkem.

Jak poznat kvalitu odvedené práce?
A přesně tady podle toho poznáte i kvalitu odvedené práce. U designéra z celkového efektu prostoru, jeho harmonie a souhry jednotlivých prvků mezi sebou a hlavně funkčností prostoru. U truhláře popasování se s těmi nejmenšími detaily namisto mávnutí rukou nad křivou zdí, křivou skříní, křivými spoji, netrefenými výškami nebo nemožností otevírání dvířek skříně u stropu, protože je před nimi třeba osvětlení. U stavaře zase rovnými stěnami, spravnými úhly, kvalitními postupy. U obkladače taky jako u všech precizností práce, dořezy, rovinami, mezerami, podlepením, vyrovnáním podkladu atd.

Proč to tedy trvá tak dlouho?
Takže tady sami vidíte, že je to hodně úkonů v každé profesi. Každá profese má své postupy, které nejde výrazně uspíšit a každý nastupuje v jiné fázi celého procesu tvorby interiéru. Postupně se střídají a navazují na sebe. Navíc musí zkoordinovat své časové možnosti s ostatními tvořiteli daného konkrétního interiéru a svých dalších zakázek. Dneska je bohužel šikovných řemeslníků málo a na termíny se často čeká.

Takže to je spolupráce na několik měsíců a podle velikosti a náročnosti klidně i let. Pokud však vyberete šikovný realizátory vašeho interiéru, výsledek bude stát za to!

Když si vyberete designéra, co je důležité?
Dalším důležitým faktorem je, pokud si vyberete designéra, dat mu důvěru a nechat ho tvořit. Nechat ho vytvořit celý interiér, tzn. jeden člověk, ať sestaví celý byt nebo dům.

Samozřejmě on musí s vámi všechno konzultovat, odsouhlasovat návrhy, protože konečné slovo byste měli mít vy. Je to váš prostor a vy v něm budete bydlet.

Ale není možné designéra nechat vymýšlet a tvořit a v průběhu realizace vždycky přihodit něco svýho nebo nechat vyrobit někoho jinýho bez předchozí konzultace, třeba že máte někoho známýho, který to udělá rychleji a levněji. Ok, jestli někoho takovýho máte, můžete se zkusit s designérem domluvit předem, že celou zakázku bude dělat on, ať je interiér jednotný. V takovém případě, ale designér neručí za výsledek.

Pro designéra je hodně náročné, když nějaký kus si takto samovolně dodáte, přizpůsobovat interiér těmto novým věcem, které mu tam nepasují a narušují celkový vzhled a často i funkčnost.

Šikovný designér věci promýšlí do daleko větších detailů, než si uvědomujete. Má spousty důvodů, proč vám doporučí každou konkrétní věc. Pokud mu takto prostor narušíte a to hned několikrát, tak výsledek nikdy nebude podle představ a nebude perfektní.

Jasně, je to váš prostor a můžete si tam dát, co chcete. Vy tam budete bydlet. Ale uvědomte si, že výsledek bude jiný a často to designér nemůže zachránit ani kdyby se rozkrájel.

Takže pokud se rozhodnete vytváření nového prostoru přenechat designérovi, dejte mu důvěru a nechte ho tvořit. A pokud si chcete do prostoru prosadit něco svého, vždycky mu to dopředu ukažte a prokonzultujte s ním, jestli je to vhodné tam dávat nebo radši ne.

Mějte se úžasně, sledujte stránky krasneazdravebydleni.cz a přihlaste se k odběru videí kliknutím na ikonu s mou hlavou tady v rohu videa. Tak vám už žádné další video neuteče. Mějte se krásně!

Vaše Jana

Komentujte