Všechno vyleze ve finiši

Vyslyšela jsem vaše volání! Pro ty, co si raději počtou než koukají na video tu mám přepis videa. Takže podle své libosti zkoukněte video nebo si počtěte
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Super! Určitě doporučuji se vrhnout do svých snů a realizovat je. Na co si dávat při stavbě i rekonstrukci pozor? Je toho spousta…

Už v minulých příspěvcích jsem se zmínila, že je dobré nepodceňovat výběr realizační firmy, která vám stavební práce bude dělat. Také jsme si povídali, jak poznat kvalitní stavební firmu.

Dneska bych se chtěla zmínit o tom, že spoustu kvalitní práce poznáte bohužel až ve finiši. Protože ve finiši se láme chleba. Teprve ve finiši vám spoustu věcí, kterých jste si v průběhu realizace nevšimli, vylezou na povrch. O jakých věcech mluvím?

Jsou to nejrůznější nerovnosti, úhly a celkově kvalita hrubé stavby. Křivě postavené zdi si často zas tak na první pohled nevšimnete. Proto je dobré občas vaši stavbu projít, vzít do ruky vodováhu a odkontrolovat různá místa, jestli zdi máte postaveny rovně a případné nerovnosti řešit s firmou už při hrubé stavbě.

To znamená, pokud máte křivé zdi nad míru tolerance, nechte je opravit/předělat. Dívejte se na vodorovné i svislé směry i úhly mezi stěnami případně podlahami. Tzn. jestli vám zdi „neletí“ na nějakou tu stranu, jestli je nemáte místo rovných ploch vlnité, jestli v rozích máte pravé úhly a podobně.

Rovnost zdí, jak už jsem říkala, poznáte podle vodováhy. Vlnitost poznáte podle toho, když do ruky vezmete nějaké delší rovné prkno nebo klidně zase delší vodováhu a přiložíte ke zdi. Hned vidíte, jestli zeď kopíruje tuto rovnou plochu nebo jestli vám mezi vodováhou/deskou a zdí vznikají volná místa.

Pravé úhly se kontrolují trochu obtížněji, pokud nemáte k tomu vybavení. Ale nezoufejte, správná firma by toto vybavení měla mít na stavbě, protože by ho měla používat a podle něj pracovat.

Nejlepší je vzít kovový úhelník, dle kterého hned vidíte, jestli je úhel pravý, nebo se vám zavírá, tzn. je menší než pravý úhel a nebo se vám naopak otevírá, tzn. je větší než pravý úhel. Na některých místech vám to nemusí dělat neplechu, ale na některých místech, pokud nemáte pravý úhel, to může mít dost významný vliv na další navazující stavební a interiérové práce. Takže opravdu doporučuji nepodceňovat.

Při hrubé stavbě se s tím dá ještě pracovat a takovéto nerovnosti opravit a vyrovnat. Pokud ale máte vše hotové a přijde např. truhlář vám dělat kuchyňskou linku nebo jiný nábytek, už má problém a musí tyto nerovnosti kopírovat a upravovat podle toho skříňky a ostatní nábytek. A věřte, že si vyslechnete docela dost nadávek. A určitě za takovéto „dopasovávání“ bude chtít nějaký ten doplatek navíc.

Toto nevyřešíte ani např. zakoupením již sériově vyrobeného nábytku např. z Ikea či jiných obchodů s nábytkem. Tam bych řekla, že to bude ještě horší a víc vám nerovnosti „vylezou“ na povrch právě na těchto finálních skříňkách, mezerách mezi nimi a dořezech např. pracovní desky nebo se vám na dané místo skříňky o nějaké ty milimetry nevejdou a podobně.

Určitě je dobré také zkontrolovat tloušťku zdí, hlavně v otvorech dveří. Mnohokrát se stalo, že každá strana stěn byla jinak široká a tento rozdíl nebyl zanedbatelný. V rámci hrubé stavby si toho často nevšimnete, ale až vám přijede další řemeslník namontovat např. obložkové dveře, které jsou na jedné straně širší o 3 cm než na druhé, tak jen stěží tam ty obložky „narve“.

Tzn. že i když je hodně šikovný, stejně vám to neudělá tak, abyste si toho ve finále nevšimli. I kdyby se rozkrájel, tak to není schopen napasovat tak, aby to bylo, jak má.

Pak budete každý den kolem takových dveří chodit a budete se na ně dívat a bude vás to štvát, protože za rekonstrukci či stavbu zaplatíte spoustu peněz a výsledný efekt bude vypadat takhle „hrůzně“. A zase to samozřejmě zaplatíte, protože pokud vám bude usazovat dveře dvakrát tak dlouho než běžně, zase si tu práci naúčtuje. A hádejte, kdo to zaplatí?!

Dalším příkladem mohu uvést postavení nových stěn koupelny. Na první pohled byste si řekli, není na tom co zkazit. Ale už se mi stalo, že zeď byla tak křivá, že v momentě, až se obkládala koupelna obklady a byl předložen finální rozpočet, byl rozpočet o dost dražší.

A když jsme se „pídili“ proč to tak je, zjistili jsme, že bylo doúčtováno obrovské množství lepidla na obklady navíc. A proč? Právě proto, že obklady byly ve svislém směru dorovnány, ale zdi ve svislém směru křivé, takže tímto lepidlem obkladač dorovnával tyto velké nerovnosti (na 2 metrech o 3 cm, což je dost).

Nejenom, že se v tomto případě muselo zaplatit navíc lepidlo a práce obkladačů, ale velké nepříjemné zjištění nastalo i v případě, když dojel další řemeslník namontovat dveře a obložky.

Vzhledem k tomu, že obložky u země se mu do otvoru „vlízali“ a na horní hraně obložky měl o 3 cm víc, byl to problém a nechtěl obložky vůbec namontovat. Zase jsme si vyslechli spoustu nadávek. Chtěl odjet. Málem jsme museli kupovat nové dveře… No řeknu vám, že žádná příjemná situace.

Nakonec přece jen obložky namontoval, ale vypadalo to fakt hrozně. Obložky „vykřivené“, žádný pěkný pohled. Samozřejmě, že chtěl také příplatek.

Stejně tak nerovnosti zdí… Když vám některá ze stěn „letí“, a pokládáte nášlapné vrstvy na podlahu, kde máte pravidelné spáry např. mezi prkny, dlažbou a podobně, které řemeslník zarovná na tuto křivou stěnu. Co se stane? Že u druhé stěny tato křivost prostě vyleze. Rovné spáry podlahy se sbíhají pod jiným úhlem, než zeď (místo toho, aby byly rovnoběžné).

Pokud vám to vyjde někam pod nábytek, tak je ještě šance, že se to schová. Horší ale je, když to vyjde na volné a frekventované místo. A nebo také tato podlaha např. z chodby navazuje na jinou místnost např. obyvák. Tato nerovnost se vám projeví např. v napojení mezi těmito dvěma místnostmi. A řeknu vám, že to není vůbec nic pěkného.

Takže aspoň takto nějaký konkrétní příklad z praxe, abyste si mohli udělat představu, kde se takhle zdánlivě nepodstatný problém může ve finiši přeměnit na docela podstatný a viditelný. Díky kterému vám vzniknou nepříjemnosti, stojí vás to peníze navíc a výsledný efekt je smutný namísto toho šťastného a radostného.

Takže zase říkám, nic nepodceňujte, stavbu kontrolujte, ať máte ve finiši jen samé radosti namísto starostí.

Tvořte si úžasné domovy a sledujte mé stránky www.krasneazdravebydleni.cz.

Mějte se pěkně a zase na viděnou!

Komentujte