Provoněný domov… Proč jako?

Vyslyšela jsem vaše volání! Pro ty, co si raději počtou než koukají na video tu mám přepis videa. Takže podle své libosti koukněte na video nebo si počtěte
…………………………………………………………………………………..

Dneska si řeknemě něco o vůních. Na začátek bych se chtěla zeptat: je pro vás důležitá vůně domova? Máte s nějakou vůní spojený váš domov? Nebo pro vás vůně nejsou podstatné? Stane se vám někdy, že vám určité vůně připomínají určitá místa nebo nějaké situace?

Já osobně mívám právě i vůně spojené s určitými místy i situacemi. Když někde ucítím nějakou vůni, občas mi bleskne hlavou: „to znám, co mně jenom připomíná?“ Občas mi hned naskočí nějaká situace a začnu se smát.

A co domov? Máte svůj domov spojený s nějakou konkrétní vůní? Je to fajn. Máme na výběr opravdu velkou škálu nejrůznějších vůní od různých aromalamp, vonných svíček, přes difuséry a podobně. Zase záleží, co máte rádi a co vám vyhovuje.

Já, abych se přiznala, mám nejraději přírodní vůně. Nemusí být ani výrazně specifické. Úplně nejradši mám vůni čerstvého vzduchu, který do domova pravidelně pouštíme větráním. Např. teď v zimě, je úžasný krásně vymrzlý vzduch z venčí, který vám rázem prolétne domovem, jenom pootevřete okno. Pro mě osobně je to nepopsatelně krásný okamžik. A tak se snažím větrat minimálně jednou denně a pustit vzdoušek do každého koutu domova.

Když si vzpomenu na nedávné Vánoce, hned se mi vybaví vůně jehličí i nějaké té purpury. Samozřejmě v zimních měsících nesmí chybět ani vůně skořice, hřebíčku, citrónu a pomeranče. Na jaře a v létě mám nejraději vůni čerstvě natrhaných květin nebo bylinek. Nesmí chybět ani vůně levandule a vanilky. Ale je pravdou, že třeba vanilka není favorit pro každého. Znám spoustu lidí, kteří vůni vanilky moc nemusí.

Samozřejmě můžeme zabrousit dál do světa vůní a pořídit si nějaké ty esenciální oleje, kterými necháme provonět celý domov. Vůně můžeme klidně i míchat.

Zajímavými kombinacemi můžou být:
levandule s grepem
tea tree, eukalyptus a citrón
hřebíček s rozmarýnem s pomerančem
levandule s citrónem a rozmarýnem
heřmánek, levandule a vanilka
pomeranč s úžasnou mátou…

Samozřejmě kombinací můžeme vytvářet opravdu hodně a ani tady se fantazii meze nekladou.

Můžete vyzkoušet i po domácky vyráběné vůně. Nejrůznější voňavé ingredience naložíte do lihu nebo vodky. Vůně se postupně uvolní.

Všimli jste si někdy i specifické vůně, když uleháte do postele, která voní vámi a vašim partnerem? Nebo z pootevřeného šatníku se line právě ta kolínská, kterou měl váš partner včerejšího dne na sobě…

Já třeba dělávám i to, že si teď v zimních dnech půjčuji šálu od mé drahé polovičky. Nejenom, že je stylová a vyladím si ji k ohozu, co mám zrovna na sobě. Ale ta šála je jím tak provoněná, že i když jsem celý den na cestách, mám tuto vůni, která mi ho připomíná, stále u sebe. Je to skvělý! Úplně si to užívám a pořád se u toho usmívám.

Takže hrejte si, úžívejte si vůní na každém kroku a buďte šťastni a dobře naladěni.

Provoňte si nejenom domov, jak to máte rádi. Experimentujte, co vám síly stačí…

Komentáře
 • Marky
  Odpovědět

  Mám to přesně jako ty Jani! Vůně mi dokážou připomenout někdy i zapomenutý zážitek. A s tou vůní tvého přítele to máme stejné. Radek ráno dochází, čerstvě oholen, navoněn, políbí mě a obejmeme se. Za hodinku se nějak otočím , pohnu se, a ucítím jeho vůni. Tak otáčím hlavou, pohazuji vlasy a jako by byl můj muž vedle mne, užívám si to. Určitě si nějakou vůni zkusím vyrobit, díky za tip 🙂

  • Jana
   Odpovědět

   Ano, ano, Marky. Taky mi vůně připomínají různé situace a zážitky a je to krásný 😊 A s tím ranním obejmutím to mám taky tak 😊 Je to úžasné. Člověk by nevěřil, jak takové ‘maličkosti’ nás každý den ovlivňují 😊😊😊 Stačí si jen všímat a užívat si to 😊😊😊

Komentujte