Proč se nezbavovat parket a dřevěných podlah


Dost často se setkávám s myšlenkami i realizacemi lidí, kteří se snaží oživit svůj prostor novými zásahy, že namísto zlepšení sáhnou po variantě spíše horší. Z krátkodobého hlediska možná vnímají svůj zásah jako zajímavý, protože vytoužená změna proběhla a mohou se kochat novotami, ale z dlouhodobého hlediska to tak vůbec nemusí být.

Jednou z takovýchto věcí se stává např. výběr a následná výměna podlah. Nevím, čím je to způsobeno, ale pro mě z nepochopitelného důvodu se spousta lidí zbavuje krásných kvalitních dubových parket a namísto nich si pořizují mnohem méně kvalitní nebo i umělé nášlapné vrstvy.

Parkety různě překrývají linem, plovoucí podlahou, nechávají vytrhat a nahrazují marmoleem a podobně. Zakrytí linoleem nebo kobercem je ta lepší varianta, protože tím se většinou zpomalí jejich opotřebení.

Ale pokládání např. plovoucí podlahy na parkety už určitě není jen tak. Jednak musíte podklad opravdu dobře vyrovnat, protože nerovnosti podkladu pod plovoucí podlahou se nekamarádí s jejimi zámky (pero-dřážkami). Takže zde nastává prostor pro vyrovnání nivelační vrstvou.

Nejenom, že se vám zvedne celá výška podlahy, která po takovém zásahu nebude korespondovat s výškami ostatnich místností, ale navíc vylití ‘nivelačky’ na parkety znamená ‘smrt’ pro parkety. Samozřejmě i zde je varianta nejdříve parkety odstranit.

Ale… Parkety, ať už vezmeme jejich kvalitu, tzn. tvrdá přírodní dřevina, která je nejideálnější na opravy, protože narozdíl od umělých materiálů se dají různé škrábance, povrchové fleky i případné nerovnosti většinou opravit přebroušením a naolejováním tak, že často vypadají jako nové, tzn. bez viditelných vad.

Ačkoliv se jedná o kvalitní tvrdou dřevinu, je relativně měkká na došlap a její teplota je velice příjemná i pro chůzi bosou nohou. Za mě je dřevo na podlahách obýváku, kuchyně i pokoje prostě TOP.

O kvalitě masivní dřevěné podlahy vypovídají i její ceny. Zkuste se schválně podívat, pokud budete vybírat podlahu, na ceny i charakteristické vlastnosti jednotlivých druhů nášlapných materiálu.

Samozřejmě ne do všech prostor je nejideálnější dřevěná podlaha. Ale co se týče komfortu, každodenní údržby i její obnovy po čase užívání, patří k jedné z nejzajímavějších. Aspoň podle mého názoru.

Oproti např. marmoleu, linu, plovoucí podlaze i dnes oblíbeným betonovým stěrkám a dalším, je to čistě přírodní materiál. Určitě se nám bude více dařit v prostředí bez zbytečné chemie, umělých materiálů a lepidel.

Dlažba popřípadě betonová stěrka je pocitově výrazně studenější. Samozřejmě také má v určitých prostorech své místo, např. ve vstupní chodbě, koupelně, technické místnosti a podobně.

Proč tedy v rámci interiéru a našich obytných prostor se zbavovat zachovalých, kvalitních parket a nahrazovat je levnými plovoucími podlahami, umělým marmoleem a podobně?

Není lepší namísto investic do nových jiných, často i méně kvalitních podlah, které vám určitě nedají takový komfort a možnost obnovy, raději investovat do jejich obnovy a dat jim ve vašem prostoru raději dominantu?

Změny interiéru dělat spíše v úklidu, použití vzorů, barev a obnově/výměně vybavení? Co myslíte?

Komentujte